Medence tisztítás és karbantartás

A medence tisztítás és karbantartás kulcsfontosságú ahhoz, hogy a víz mindig tiszta és egészséges maradjon, valamint a medence hosszú távon is megőrizze állapotát.

A rendszeres gondozás nemcsak esztétikai szempontból lényeges, hanem a medencében használt vegyszerek és eszközök helyes használata révén a higiéniai követelményeknek is megfelelhetünk. A víz állapotának karbantartása a különféle szűrőrendszerek és vegyszeres kezelések összehangolt alkalmazását igényli.

Részletesen bemutatjuk a medence előkészítésének lépéseit az első használat előtt, a víz pH-értékének beállítását, valamint a folyamatos fertőtlenítés fontosságát és lehetőségeit.

Továbbá áttekintjük, hogyan végezhető el a rendszeres odafigyelés házilag, a szennyeződések eltávolításától a szűrőrendszerek karbantartásáig, és ismertetjük a medencetakarók és fedések előnyeit.

Végül kitérünk arra is, hogyan téliesíthető a medence a fürdőszezon után, hogy felkészülhessünk a következő időszakra.

Kerti medence tisztítás és karbantartás, karbantartási eszközök

Miért kell a medencét tisztítani és karbantartani?

A medence állóvize hajlamos a szennyeződések felhalmozódására, ami baktériumok és algák megjelenéséhez vezethet, különösen magas hőmérséklet mellett. A szennyezett víz nemcsak kellemetlen, de egészségügyi kockázatot is jelent a fürdőzők számára.

A tisztítási folyamat már az első használat előtt megkezdődik, amikor alaposan megtisztítjuk a medencét, ellenőrizzük a szűrőrendszert, és beállítjuk a víz pH-értékét. A rendszeres fertőtlenítés és a folyamatos vízszűrés segítenek megőrizni a víz tisztaságát, miközben a mechanikai tisztítással eltávolítjuk a felszíni szennyeződéseket. Ezzel a medence élettartamát is növelhetjük, hiszen a karbantartás révén a medence szerkezeti elemei és szűrőrendszere is hosszabb ideig bírják a terhelést.

A medence problémáinak korai felismerése, mint például az algásodás vagy a zavaros víz, lehetővé teszi a gyors és hatékony megoldást, ami megkímél a komolyabb beavatkozásoktól. A fürdőszezon végén pedig a medence téliesítése és takaróval való lefedése védi a szerkezetet és a vízminőséget, csökkentve ezzel az újranyitás előtti karbantartás szükségességét.

A medence karbantartási igényét meg lehet előre tervezni. Az interneten a tömegek számára könnyen megérthető dolgok terjedtek el. A valóság az, hogy medencénkbe és közvetlen környezetébe több száz féle (!) molekula kerül be, már a feltöltés előtt és a feltöltés során, majd a környezetből, a fürdőzőkkel még ennél is több. Ezek nagy része előbb vagy utóbb reakcióba lép a medence burkolatával, a medencevíz többi összetevőjével, a fertőtlenítőszerrel, az UV-sugárzással, a fürdőzők testével. Ezeknek egy bizonyos mennyisége élő szervezet, az élő szervezetek nagy része pedig meleg és nedves környezetben szaporodik, sokasodik.

Éppen ezért a medencevíz kémiája rendkívül bonyolult. Ha nem akarjuk beleásni magunkat a vízkémiába, akkor a medence terhelésének megfelelő használati utasítást olvassuk el és tartsuk be!

Medence tisztítás az első használat előtt

Ez a lépés különösen fontos, mivel az építés és telepítés során, illetve a tavaszi beüzemelés előtt por, szennyeződések, esetleg vegyszermaradványok kerülhetnek a medence belső felületeire. Az alábbi lépésekkel biztosítható a higiénikus kezdés:

  • Maradék víz leengedése, a medence falainak takarítása: Ha a medencében maradt víz a téli időszak után, érdemes leengedni és a medence falait speciális tisztítószerekkel kezelni. Ezt magasnyomású tisztítóval is elvégezhetjük, hogy a szennyeződéseket hatékonyan eltávolítsuk.
  • Vegyszerek leöblítése: A tisztítás során használt vegyszereket mindig alaposan öblítsük le, hogy ne kerüljenek a medence feltöltése után a vízbe.
  • Szűrőszivattyú és vízforgató ellenőrzése: Ellenőrizzük a szűrőrendszer állapotát, és bizonyosodjunk meg arról, hogy a szűrőszivattyú és a vízforgató rendszer megfelelően működik. Ezek biztosítják majd a víz folyamatos forgatását és szűrését.
  • Feltöltés tiszta vízzel: A medence feltöltéséhez használjunk tiszta vizet, amely alapját képezi a további vízkezelési lépéseknek, például a pH-érték szabályozásának.

Ph-érték, Ph-szabályozás a vízzel való felengedés után

A víz kémiai egyensúlya, ezen belül is a medencevíz pH-értéke meghatározó szerepet játszik a vízminőség fenntartásában. A megfelelő pH-érték biztosítása hozzájárul ahhoz, hogy a víz ne legyen irritáló a bőrnek és a szemnek, illetve megakadályozza, hogy a vízben használt vegyszerek elveszítsék hatékonyságukat.

  • Miért kell a pH-értéket beállítani? A nem megfelelő pH-érték rontja a fertőtlenítési folyamatok hatékonyságát, valamint növeli a víz irritáló hatását. Ezért fontos, hogy a pH-érték mindig a megfelelő tartományban legyen.
  • Milyen értékre kell beállítani és tartani? Az ideális pH-érték medencevíz esetén 7,2 és 7,6 között van. A pontos értéket rendszeres méréssel ellenőrizni, és szükség esetén pH-növelő vagy -csökkentő szerekkel kell korrigálni.

Medencevíz fertőtlenítése  klórral

A medencevizet fertőtleníteni kell, hogy megakadályozzuk a baktériumok, algák és más mikroorganizmusok elszaporodását, amelyek az állóvízben könnyen megtelepedhetnek. A klóros fertőtlenítés az egyik leggyakoribb és leghatékonyabb módszer, amely segít a víz tisztán tartásában és a fertőzésveszély minimalizálásában.

  • Miért kell a klóros fertőtlenítés? A klór hatékonyan elpusztítja a vízben található baktériumokat és algákat, ezzel segít fenntartani a víz egészséges állapotát. Ezenkívül a klór a különféle szennyeződéseket is lebontja, amelyek a víz elszíneződéséhez és kellemetlen szagához vezethetnek.
  • Folyamatos mérés és szinten tartás: A klór szintjét rendszeresen ellenőrizni kell, és biztosítani kell, hogy az ajánlott tartományban maradjon (általában 1-3 ppm között). Ehhez klórtablettákat vagy granulátumot használhatunk, amelyeket úszó adagolóval vagy automata klóradagolóval is a vízbe juttathatunk.
  • Egyéb fertőtlenítési eljárások: A klóron kívül léteznek alternatív fertőtlenítési módszerek is, amelyek közül választhatunk. Ilyenek a sóbontó berendezések, amelyek só hozzáadásával és elektrolízissel fertőtlenítik a vizet; az aktív oxigénes kezelések, amelyek kevesebb vegyszert igényelnek; valamint az ózongenerátorok és UV-sugaras tisztítók, amelyek vegyszermentesen pusztítják el a baktériumokat.

Kerti medence tisztítása házilag, rendszeresen

A rendszeres odafigyelés elengedhetetlen a medence vízminőségének fenntartásához. Otthoni körülmények között is könnyen elvégezhetőek azok a lépések, amelyek biztosítják a víz tisztaságát és higiéniai állapotát.

  • A medence vizének szűrése, forgatása: A medencevíz folyamatos szűrése segít eltávolítani a lebegő szennyeződéseket, amelyeket a fürdőzők vagy a környezet juttathat a vízbe. A szűrőrendszerek forgatják és szűrik a vizet, így csökkentik a baktériumok és algák megjelenésének esélyét.
  • Szűrőrendszer folyamatos ellenőrzése és karbantartása: A szűrőrendszerek rendszeres tisztítása és ellenőrzése biztosítja a hatékony működést:
    • Homokszűrő rendszeres visszamosása: A homokszűrőt 1-2 hetente vissza kell mosni, hogy eltávolítsuk a lerakódott szennyeződéseket.
    • Homok cseréje: A homokot 3-4 évente szükséges cserélni a szűrő hatékonyságának fenntartásához.
    • Gépészet ellenőrzése: Néhány évente ajánlott a gépészeti elemek, mint a csapok, csövek és az elektronika ellenőrzése is.
  • A medence vizének kezelése (kézi vagy automatikus): A víz kezelése történhet kézi adagolással vagy automata rendszerekkel is. Az automatikus rendszerek esetén évente 1-2 alkalommal kalibrálás szükséges, hogy a pontos adagolást biztosítsák.
  • Mechanikai szennyeződések eltávolítása: A vízfelszín tisztán tartásához használjunk medence tisztító hálót a lehullott levelek, rovarok és egyéb szennyeződések eltávolítására. A szkimmer tisztítása is fontos, hogy a vízszűrés zavartalanul működjön. A medence aljának tisztításához használhatunk kézi medenceporszívót vagy automata medencetisztító robotot, amely gyorsan és alaposan távolítja el a lerakódásokat.
  • Polikarbonát medence fedés előnyei: Ha rendelkezünk polikarbonát fedéssel, az segít csökkenteni a szennyeződések bejutását és védi a medencét az időjárási viszontagságoktól. Ezzel jelentősen csökkenthetjük a karbantartási igényeket, hiszen kevesebb külső szennyeződés jut a vízbe.

A medencevíz szűrése

A szűrés feladata, hogy a medencevíz minél átlátszóbb legyen, ezért a vízben úszkáló dolgokat megpróbáljuk kiszűrni. Ez egy folyamatos feladat, mivel a vízbe kerülő idegen anyagok is folyamatosan érkeznek, esetleg növekednek.

Itt kell megemlíteni a frekvenciaváltós szivattyúkat, amiket 0-24 órában szokás üzemeltetni, mert ezek tudnak csökkentett fordulatszámmal üzemelni, és ezáltal nem lesz nagyobb az éves áramfogyasztásunk. Továbbá lecsökken a szűrőn áthaladó medencevíz sebessége is. Ennek az a jótékony hatása, hogy a kisebb részecskék is elakadnak a szűrőtöltet szemcséi között, emiatt tisztább lesz a vizünk.

További előny, hogy a vegyszerszintek is folyamatosak, nem változnak meg a szivattyú megállása miatt. A szűrő ellenirányú öblítésekor pedig a szükséges teljesítményt beállítva hatékonyan megszabadulhatunk a szennyeződésektől.

Uszodatechnikában kétféle szűrési technika terjedt el.

Az egyiknél egy vékony anyagon préseljük át a vizet, majd a szennyeződést kézi erővel távolítjuk el a felületről. Ezeket a köznyelvben papírbetétes szűrőknek nevezzük, de nyilván a feladatra alkalmas anyagból készülnek.

A másiknál egy szűrőtölteten áramlik át a víz, és nem csak a töltet felületén akadnak fenn a részek, hanem a tölteten belül is. Emiatt sokkal hatékonyabban szűr, és elegánsabban lehet öblíteni.

Süllyesztett víztükrű medence normál szűrési üzeme:

  • A „fölöző / szkimmer” golyóscsap nyitva
  • 6 funkciós kezelőszelep „SZŰRÉS / filter” állásban
  • „Befúvók” golyóscsap nyitva

Terheléstől függően 1-3 hetente a szűrőtartályt vissza kell öblíteni!

  • Szivattyút le kell kapcsolni, ha éppen működik
  • Kezelőszelepet lenyomva „ÖBLÍTÉS” állásba forgatni, CSATORNA” csapot kinyitni
  • Szivattyút visszakapcsolni és 1-2 percig járatni, amíg a kezelőszelepen található kémlelőüvegen, vagy a szűrőtartály átlátszó fedelén áthaladva teljesen ki nem tisztul a víz
  • Szivattyút lekapcsolni, kezelőszelepet „ELŐSZŰRLET” állásba forgatni
  • Szivattyút 15-20 másodpercig járatni
  • Szivattyút lekapcsolni és a kezelőszelepet „SZŰRÉS” állásba forgatni
  • Szivattyút elindítani, „CSATORNA” csapot visszazárni
  • Alacsony vízszint esetén gondoskodni kell az utántöltésről

Tavaszi beüzemeléskor gondolni kell rá, ha a szivattyú hosszabb állást követően nem indul, hogy a tengelye beállhatott. Ilyenkor azonnal le kell kapcsolni, és egy csavarhúzóval hátul a tengely forgását meg kell segíteni.

A medence porszívózása

A medence porszívózásának igénye abból fakad, hogy a medencébe kerülő szennyeződések egy része nehezebb a víznél ezért lesüllyed a fenékre. Ezek elsősorban esztétikai problémát jelentenek, de segíthetnek pl. az algák szaporodásában is. Ezért ezeket szeretnénk rendszeresen eltávolítani.

Először meg kell említeni a Ventage-rendszereket. Ezek úgy működnek, akár a pázsitból előbukkanó locsoló szórófejek, amik a medence alján egy elszívóhoz terelik a szennyeződést. Talán a medence szivárgás kockázata miatt nem terjedtek el, de kétségtelen, hogy ez a legkényelmesebb módszer.

A legkézenfekvőbb, hogy ha már van homokszűrőnk, és egy szivattyúnk, ami tud szívni, akkor ennek segítségével távolítjuk el a koszt. Ezen alapulnak a kézi vagy félautomata porszívók. A kézi porszívókkal lehet a legalaposabb munkát végezni.

Utóbbi években elterjedtek az akkumulátoros vagy vezetékes automata porszívó robotok. Ezek hátránya, hogy a medence sarkokat és a lépcsők zegzugos részeit nem tudják takarítani. Ha megjelennek majd a dokkolós-öntöltős változatok, akkor jó megoldást nyújthatnak a medence aljzat takarításához. Addig számítsunk rá, hogyha beruházunk egy medence porszívó robotba, akkor azt be kell tenni, ki kell venni, ki kell takarítani a szűrőt, az előszűrőt, fel kell tölteni stb. A 100 ezer, 200 ezer forintos változatokkal 1-2 évig tervezzünk. A 400 ezer feletti típusok 3-10 évig szolgálnak, mielőtt szervizbe kell vinni.

Kézi porszívózás:

  • Ha épp nem működik a szivattyú, akkor be kell kapcsolni
  • A medenceporszívó szettet a medencébe kell tenni, a gégecsövet lassan a víz alá nyomva azt légteleníteni kell, majd a fölöző csatlakozóba dugni
  • A kefét lassan kell a medence fenekén mozgatni
  • Ha sok szennyeződés volt, a szűrőtartályt vissza kell öblíteni
  • Nagyobb szennyeződések esetén a szivattyú szűrőkosarát tisztítani kell. Kiemelése előtt el kell zárni a nyitott golyóscsapokat. Visszahelyezésekor az előszűrő fedél tömítő gumiját ellenőrizni kell

A medencevíz problémáinak azonosítása és orvoslása

A medence vizében időnként előfordulhatnak különféle problémák, például algásodás, zavaros víz vagy kellemetlen szag. E problémák felismerése és gyors kezelése hozzájárul a tiszta és egészséges fürdővíz fenntartásához.

  • A szennyeződések jeleinek megfigyelése és azonosítása: A vízminőségi problémák első jelei között szerepelhet a víz elszíneződése, zavarossá válása vagy algásodása. Ilyen esetekben azonnal cselekedni kell, hogy a probléma ne súlyosbodjon.
    • Zavaros víz: A zavaros víz gyakran a pH-érték, az alkalinitás vagy a fertőtlenítőszer hiányának következménye. A víz kémiai egyensúlyának helyreállítása és a szűrőrendszer ellenőrzése segíthet a probléma megoldásában.
    • Algásodás: Az algásodás jellemzően zöldes árnyalatot ad a víznek. Ezt azonnal kezelni kell algairtó szerrel és klórozással, valamint ajánlott a medence árnyékolása, hogy csökkentsük a napsugárzás alga növekedését serkentő hatását.
    • Kellemetlen szag: A szag általában a nem megfelelő klórszintre vagy az ammóniatartalom emelkedésére utal. Az ammóniát a fürdőzők testéről, a vízbe kerülő kozmetikumokból, illetve a szerves anyagok bomlása során keletkező vegyületek okozhatják. A klórszint emelése és a vízforgató rendszer használata megszünteti ezt a problémát.

Medence karbantartása a fürdőszezon után

A fürdőidőszak végén fontos a medence alapos tisztítása és téliesítése, hogy a következő szezon kezdetére a medence könnyen használható és megfelelő állapotban maradjon.

  • Medence téliesítése: A téliesítés célja, hogy megóvjuk a szerkezetet és a vízkezelő rendszereket a hideg időjárás káros hatásaitól. Először engedjük le a víz szintjét a megfelelő téli szintre, majd adjunk hozzá téliesítő folyadékot, amely megakadályozza az algásodást és a víz megromlását a hideg hónapok alatt.
  • A szennyeződések megelőzése medencetakaróval: A medencetakaró nemcsak megvédi a vizet a külső szennyeződésektől, de a hőmérséklet megőrzésében is segít. A jól rögzített takaró megakadályozza, hogy levelek, por és egyéb szennyeződések kerüljenek a vízbe, és ezzel jelentősen csökkenti a következő szezon előtti karbantartási igényt.

Ez az alapos téliesítési folyamat meghosszabbítja a medence élettartamát és csökkenti a következő szezonra való előkészítés költségeit és időigényét.

A medence téliesítése

A téliesítés célja:

  • A műanyag falátvezetések, csövek, szűrőtartály, szivattyúházak szétfagyásának,
  • és a medencevíz vízkőkiválásának, bealgásodásának megakadályozása.
  • Az elektromos berendezések belsejét meg kell óvni a hideg miatti páralecsapódástól. Amit lehet, hagyjunk bekapcsolva, így hőt termel.
  • A mérőszondákat pufferoldatba kell tenni.
  • Vízszint beállításakor gondolni kell a téli vízszintemelkedésre (fagydugók),
  • és hogy a kidobott vízzel öblíthetünk is.
  • Gondolni kell még a nem kívánatos helyeken a jégnyomás megelőzésére,
  • töltőág, vízszintszabályozó szelep, zuhany, hőszivattyú stb. víztelenítésére,
  • automata vegyszeradagolóknál a BNC csatlakozók korróziójára,
  • a téli páraterhelésre, tavasszal a talajvíz emelkedésére (szivattyút, elektromos gépeket kiszerelni).
  • Amit meg lehet csinálni ősszel (injektortisztítás, felújítások, homokcsere stb), azt ne halasszuk tavaszra, mert akkor leterheltebbek a szakemberek.

Minden medence egyedi, mint maga az ügyfél

Gondolkozott már egy saját kis oázison a kertjében? Ha igen, szakértő csapatunk készséggel áll rendelkezésére. Kérjük, forduljon hozzánk bizalommal e-mailben, vagy töltse ki online árajánlatkérő űrlapunkat, esetleg hívjon minket telefonon, hogy a lehető leggyorsabban válaszolhassunk kérdéseire.